Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Procedura antyplagiatowa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

§1
1. Procedura antyplagiatowa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (dalej: Procedura antyplagiatowa WP UJ) jest częścią Wydziałowego Systemu Doskonalenia Jakości Kształcenia funkcjonującego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (WP UJ) i służyć ma doskonaleniu jakości kształcenia na WP UJ, a w szczególności kształtowaniu u studentów etycznego i uczciwego nastawienia do uczenia się i pracy naukowej.
2. Jej celem praktycznym jest wskazanie nauczycielom akademickim sposobu postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia w działalności dydaktycznej zjawiska niepożądanego, jakim jest czyn mający znamiona plagiatu lub inne naruszenie przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: plagiat).
3. Nadzór nad właściwym stosowaniem Procedury antyplagiatowej WP UJ sprawuje Dziekan Wydziału Polonistyki UJ.

§2
1. Przez plagiat rozumie się w niniejszej procedurze naruszenie przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych polegające na naruszeniu osobistych lub majątkowych praw autorskich i praw zależnych podmiotu trzeciego, w tym:
    przywłaszczenie autorstwa, tj. umieszczenie we własnej pracy bez wskazania autora i źródła całości bądź części utworu,
    sparafrazowanie utworu w zakresie formy i/lub treści,
    sfałszowanie badań naukowych,
    inne akty będące przypisaniem sobie efektów pracy intelektualnej bądź artystycznej innej osoby,
a także dopuszczenie się czynów wskazanych w §13 ust. 1 Regulaminu studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w wersji wprowadzonej Uchwałą Senatu UJ nr 24/IV/2020 z 29 kwietnia 2020 r. (dalej: Regulaminu studiów).
2. Utwór należy rozumieć zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym w szczególność przez utwór rozumiane są zarówno teksty pisane, jak i audiowizualne, audialne, wizualne i inne formy będące efektem twórczości intelektualnej i artystycznej.

§3
1. Procedura antyplagiatowa WP UJ wskazuje osobne sposoby postępowania w przypadku podejrzenia plagiatu dla:
a) prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich);
b) innych prac studenckich będących elementem programu kształcenia, tj. służących osiągnięciu efektów uczenia się oraz ich weryfikacji, w szczególności: prac rocznych i semestralnych (egzaminacyjnych, zaliczeniowych), prac wewnątrzsemestralnych (cząstkowych, sprowadzających, ćwiczeniowych, projektowych i in.). Prace te mogą mieć formę pisemną lub inną formę dopuszczalną przez powszechnie obowiązujące przepisy i program studiów.        

§4
PRACE DYPLOMOWE
1. Wszystkie prace dyplomowe (licencjackie i magisterskie) przygotowywane na WP UJ poddawane są obowiązkowemu sprawdzeniu ich oryginalności w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA), zintegrowanym z internetowym systemem Archiwum Prac UJ (AP UJ). Szczegółowe regulacje dotyczące sprawdzania prac w JSA zawiera Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 28 lipca 2020 roku w sprawie: elektronicznego archiwizowania prac dyplomowych licencjackich i magisterskich w Archiwum Prac.
2. Dodatkowo promotor może nieodpłatnie sprawdzić oryginalność pracy w Otwartym Systemie Antyplagiatowym (OSA, www.osa.uj.edu.pl).
3. Raporty z weryfikacji pracy dyplomowej w systemach JSA i OSA otrzymuje promotor pracy dyplomowej. Promotor po zapoznaniu się z raportami weryfikuje oryginalność pracy i jeżeli nie budzi ona zastrzeżeń, zatwierdza pracę dyplomową w systemie AP.
4. W przypadku raportu wskazującego na plagiat, jeśli wskazania te zostaną potwierdzone w interpretacji raportu przez promotora, praca nie może zostać zatwierdzona. Promotor niezwłocznie informuje o zaistniałym przypadku Dziekana WP UJ, przekazując mu uzupełniony wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego (wzór wniosku dostępny na stronie: https://studiuje.uj.edu.pl/studenci/sprawy-dyscyplinarne).
5. Dziekan WP UJ zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Rektora UJ o podejrzeniu plagiatu. Rektor poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, zgodnie z procedurą opisaną w §13 Regulaminu studiów.
6. Jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego plagiat zostanie potwierdzony, Rektor wstrzymuje postępowanie o nadanie tytułu zawodowego do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscyplinarną oraz składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a student nie zalicza zajęć do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscypliną.

§5
INNE PRACE STUDENCKIE
1. Prowadzący zajęcia na WP UJ mają prawo nieodpłatnego sprawdzenia oryginalności każdego typu pracy studenckiej będącej elementem programu kształcenia w Otwartym Systemie Antyplagiatowym (OSA, www.osa.uj.edu.pl).
2. W przypadku podejrzenia plagiatu w pracy studenckiej, nie zostaje ona zatwierdzona, a prowadzący zajęcia informuje o zaistniałej sytuacji koordynatora przedmiotu i Dziekana WP UJ, przekazując mu uzupełniony wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego (wzór wniosku dostępny na stronie: https://studiuje.uj.edu.pl/studenci/sprawy-dyscyplinarne).
3. Dziekan WP UJ zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Rektora UJ o podejrzeniu plagiatu. Rektor poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, zgodnie z procedurą opisaną w §13 Regulaminu studiów.
6. Rektor poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, zgodnie z procedurą opisaną w §13 Regulaminu studiów.
7. Student nie otrzymuje zaliczenia z zajęć, w ramach których złożona została praca będąca przedmiotem podejrzenia, do czasu wydania orzeczenia przez komisję dyscypliną.

§6
1. Procedura niniejsza została opracowana z uwzględnieniem przepisów zawartych w:
a) Ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
b) Statucie Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 29 maja 2019 roku (wraz z późniejszymi zmianami);
c) Regulaminie studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w wersji wprowadzonej Uchwałą Senatu UJ z 29 kwietnia 2020 roku;
d) Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 28 lipca 2020 roku w sprawie: elektronicznego archiwizowania prac dyplomowych licencjackich i magisterskich w Archiwum Prac.
2. W sprawach nieuregulowanych niniejszą procedurą, zastosowanie mają wyżej wymienione akty prawne.
3. W razie sprzeczności postanowień niniejszej procedury z przepisami wskazanymi w ust. 1 powyżej, procedura ustępuje pierwszeństwa tym przepisom.