Skip to main content

Studenckie działania artystyczne

Krakowski Teatr74 powstał w 2014 roku jako Sekcja Inscenizacyjna Koła Naukowego Teatrologów UJ. Pierwsze spektakle zespołu powstawały i były pokazywane w sali teatralnej Wydziału Polonistyki UJ. Były to: joanna głosy ziemi (inspirowane Joanną d’Arc na stosie Paula Claudela i Pasją Joanny d’Arc Carla Theodora Dreyera) oraz Święty Byk. W kolejnym sezonie Teatr74 przeniósł się do Klubu pod Jaszczurami i do Warsztatu na Zabłociu, gdzie powstały kolejne przedstawienia: Niebezpieczne związki. Schodzenie na motywach powieści Pierre’a Choderlosa de Laclos, inspirowana twórczością Piera Paola Pasoliniego Infantka oraz faustyna. głosy nieba według Dzienniczka świętej Faustyny Kowalskiej oraz Bachantek Eurypidesa. W 2021 roku miała miejsce premiera spektaklu Heretyk i Nierządnica inspirowanego inspirowany Ostatnim kuszeniem Chrystusa, Grekiem Zorbą i Chrystusem ukrzyżowanym po raz wtóry Nikosa Kazantzakisa, Mistrzem i Małgorzatą Michaiła Bułhakowa, Faustem Johanna Wolfganga von Goethego oraz filmem La ricotta Piera Paolo Pasoliniego i wierszem Gorzkosłodki Rumiego.
Wszystkie spektakle wyreżyserował założyciel teatru, nasz doktorant Błażej Tokarski, a zespół od samego początku jego istnienia współtworzą studentki i studenci wiedzy o teatrze i teatrologii.
https://www.facebook.com/teatr74/

 

„Suflerka. Herstorie” to projekt kuratorski to projekt realizowany przez studentki i studentów teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach zajęć „Warsztat kuratorski”, prowadzonych przez Martę Keil.
Na inspirowany 14 biografiami wybitnych artystek działających w latach 20. i 30. XX wieku w Krakowie projekt składają się spacer teatralny, zagadki, a także warsztaty kostiumograficzno-scenograficzne. Projekt „Suflerka. Herstorie” nie jest jednak skierowany do konkretnej grupy docelowej – trasą i zagadkami wraz z biografiami oraz opisami poszczególnych miejsc w Krakowie może zainteresować się każdy. Na stronach poświęconych projektowi dostępna jest do ściągnięcia broszurka i mapka, które pozwalają na samodzielne uczestniczenie w spacerze w dowolnie wybranym momencie.
https://www.facebook.com/suflerka.herstorie/
https://www.instagram.com/suflerka.herstorie/

 

Podczas dwutygodniowego warsztatu na II roku wiedzy o teatrze studentki_ci w ramach przedmiotu Warsztaty praktyki scenicznej - obóz stworzyli filmy eksperymentalne. Punktem wyjścia były książki Édouarda Louisa Koniec z Eddym i Historia przemocy, a także komiks Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia Totalnie nie nostalgia. Zadaniem było przygotowanie filmu, który poruszałby temat przemocy. To od studentek_ów zależało o jakim typie przemocy chcą opowiedzieć i w jaki sposób temat ten zrealizują. Efektem tych poszukiwań były min. następujące filmy:

1.     Autoagresja 3.0 - Daniel Oleksy, Ewa Sieńko

2.     {UNTITLED COLLAGE} - Julia Król, Agata Gaik, Magdalena Biś

3.     (Nie)pamięć – Anita Biela, Wiktoria Wojas, Wojciech Tetelewski

4.     Historia przemocy - Remi Mazurak